Benzodiazepiny

Vzývané i zatracované. Návykovější než heroin.

Zkuste všechno jiné, než si je necháte nasadit. 

 

Benzodiazepiny jsou nejčastěji předepisovány na úzkosti a na spaní. Patří mezi ně například Ansilam, Apaurin, Diazepam, Dormicum, Gerodorm, Halcinon, Lexaurin, Myolastan, Neurol, Nitrazepam, Oxazepam, Rivotril, Rohypnol, Seduxen , Valium, Xanax aj. Relativně často se předepisují k antipsychotikům, zvláště pokud jsou součástí extrémních stavů úzkostné stavy.

Jsou velmi účinné. Mají ale také mnoho velice závažných nežádoucích účinků. Měli byste vědět, že jsou zároveň silně návykové. Říká se, že jsou návykovější než heroin. Závislost může vzniknout už po několika dnech podávání a je velmi těžké ji odbourat. „Odvykání“ je obvykle obtížnější a trvá déle, než například u antipsychotik. Mělo by probíhat pod dohledem lékaře.  

V ČR jsou benzodiazepiny značně nadužívány. V mnoha případech by na dosažení podobných účinků stačila méně návyková antidepresiva.

Více informací o benzodiazepinech, závislosti na nich a odvykacích potížích najdete v benzodiazepinové poradně. Nápomocný může být i Ashtonové manuál Benzodiazepiny: jak fungují a jak je vysadit, který vychází z 30-letého výzkumu a který je dostupný v několika jazycích (zatím ale ne v češtině…). Rady najdete i v Průvodci bezpečnějším vysazováním psychiatrických léků Willa Halla. Osobní zkušenost s vysazováním benzodiazepinů popisuje na webu MIA Melissa Bond.

A ještě obligátní závěrečné varování: autorka těchto řádků není lékařkou. Mé názory se utvářely na základě studia více zdrojů informací, přesto se stále jedná o závěry laika. Přistupujte k nim proto s nejvyšší obezřetností a případná rozhodnutí učiněná pod jejich vlivem rozhodně dále konzultujte. 

Zdroje a odkazy

http://www.extremni-stavy.cz/antipsychotika/

http://www.extremni-stavy.cz/extremni-stavy

Benzodiazepinová poradna: http://www.benzo.cz/

Ashtonové manuál Benzodiazepiny: jak fungují a jak je vysadit: http://www.benzo.org.uk/manual/

Průvodce bezpečnějším vysazováním psychiatrických léků: http://www.vidacr.cz/wp-content/uploads/2013/12/Pr%C5%AFvodce-vysazov%C3%A1n%C3%ADm-l%C3%A9k%C5%AF-web.pdf

http://www.extremni-stavy.cz/will-hall/

Blog Melissy Bond o vysazování benzodiazepinů: http://www.madinamerica.com/2012/10/theres-no-duct-tape-for-benzo-withdrawal/

Medailon Melissy Bond na MIA: http://www.madinamerica.com/author/mbond/

Web Mad in America: http://www.madinamerica.com/

Publikováno 8. 8. 2016